Czyszczenie łańcucha

Łańcuch to jeden z najważniejszych elementów w rowerze. To z jego pomocą siła mięsni nóg jest przenoszona na napęd kół. Dlatego też bardzo ważna jest jego konserwacja. O tym jak wymienić łańcuch w rowerze możecie przeczytać w innym artykule. Łańcuch powinien być utrzymywany w czystości a także nasmarowany odpowiednim środkiem smarującym. Aby zapobiec wszelkim awariom element ten należy dość często kontrolować i doprowadzać do porządku. Niepożądane błoto, piasek itp. powodują pogorszenie szybkości i prawidłowości zmian biegów. Poza tym należy wspomnieć o wielkich siłach panujących w tej przekładni. Dlatego tez brud ten jest jednym z „zabójców'” naszego osprzętu, nawet najlepszy osprzęt zetrze się w brei piaskowo-błotno-oleistej. Wróćmy do tematu, poradnik miał być o tym jak najlepiej konserwować łańcuch rowerowy 🙂
Po pierwsze trzeba wspomnieć, że do czyszczenia łańcucha można wykorzystać wiele specyfików oraz urządzeń. Można go czyścić na wiele sposobów. Bardzo wygodne są specjalne „maszynki”, ale są one niestety dość drogie a do tego trzeba używać jeszcze specjalnych środków czyszczących. Ja zamierzam przedstawić sprawdzony przez wielu sposób na czystość. Jak wiemy benzyna, mieszanina ciekłych węglowodorów jest świetnym rozpuszczalnikiem wszelkich tłuszczów więc świetnie poradzi sobie z naszym łańcuchem oraz starym, brudnym smarem. Polecam Wam, drodzy bikerzy zakup spinki do łańcucha, ułatwi Wam to jego zdejmowanie i późniejsze zakładanie. Ale teraz przejdźmy do opisu:
Potrzebne są:
1.Słoik z nakrętką – najlepiej o pojemności około 1l
2.Benzyna
3.Brudny łańcuch
UWAGA! BENZYNA JEST LOTNA I ŁATWOPALNA, ŁAŃCUCH NALEŻY CZYŚCIĆ NAJLEPIEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU, Z DALA OD ŹRÓDEŁ OGNIA!
Czynności:
1.Zdejmujemy łańcuch z roweru (rozpinamy spinkę, jeśli ją mamy, albo rozkuwamy specjalnym „imadełkiem”)
2.Wrzucamy łańcuch do słoja
3.Nalewamy około 100ml benzyny, tak, aby zanurzyć w niej łańcuch (wiadomo oszczędnie, bo nie jest ona aż taka tania :P)
4.Zakręcamy słoik
5.Potrząsamy naszą mieszaniną (oczywiście uważając, aby nie rozbić słoja) przez około 5 minut
6.Wyciągamy łańcuch, wylewamy benzynę w odpowiednie miejsce i oglądamy efekty pracy.
7.Jeśli jest nadal brudny powtarzamy od punktu 2., Jeśli jest czysty odczekujemy moment aż resztki paliwa wyparują i montujemy łańcuch w rowerze, po czym smarujemy go odpowiednim smarem (np. FinishLinem)
UWAGA!
Łańcuch smarujemy kładąc po kropli oleju na każdy sworzeń. Po nasmarowaniu łańcucha odczekajmy jakiś czas (dobrze zostawić na noc), a następnie zetrzyjmy szmatką nadmiar smaru z jego wierzchu. Tak przygotowany łańcuch posłuży nam przez wiele kilometrów.